روانشناسی, فرزند پروری, کودکان و نوجوانان

احترام

یکی از معضلات کودک و نوجوان رعایت نکردن ادب و نزاکت در جمع است.این امر دلایل متعددی دارد که مهم ترین آن داشتن الگوی نا‌مناسب در سنین حساس کودکی است

راه حل ها

1.نخندیدن به رفتارهای بد کودک؛گاهی اتفاق می افتد به رفتارها و الفاظ بد کودک می خندیم؛ این کار به او می آموزد که رفتارهای بد او موجب خنده و سرگرمی دیگران است؛در نتیجه به تکرار آنها می پردازد.
2.آموزش و اصلاح کار نادرست به جای سرزنش؛به طور کلی سرزنش صرف، به شدت مخرب است و اعتماد به نفس کودک را تخریب می کند که اثرات سوء این عمل تا بزرگسالی ادامه دارد.گاهی کودکان متوجه بد بودن رفتار خود نیستند و یا درست انجام دادن آن را نمی دانند.شما با آموزش و اصلاح البته با رعایت ادب و نزاکت به آنها هم روش صحیح انجام آن کار را آموزش می دهید و هم رفتار مناسبتان الگوی آنها در رفتارشان خواهد شد.
3.بی توجهی به رفتارهای نادرست متظاهرانه؛این روش زمانی مؤثر است که کودک آگاهانه برای جلب توجه یا عصبانی کردن شما رفتارهای بدی می کند.
4.تحسین رفتارهای مناسب و محترمانه کودک؛این کار مثل پاداشی است که کودک را به ادامه این نوع رفتارها ترغیب می کند.
5.استفاده از الفاظ محترمانه مثل “متشکرم”، “لطفاً” در برخورد با کودکان؛ این گونه برخوردها باعث می شود الگوی مناسبی به صورت عملیاتی به کودک ارائه دهیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *