روانشناسی, فرزند پروری, کودکان و نوجوانان

تنبلی

تنبلی و بی تحرکی ،معضل دنیای امروز، مخصوصاً برای کودکان است.تمایل بیش از اندازه ی بچه ها به بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون و استفاده از موبایل، جایگزین بازی های پر تحرک گذشته شده است. به شکلی که حتی زمانی که مشغول به هیچ کاری نیستند،باز هم تمایل به تحرک جسمانی ندارند.


پیشنهادات
1.سعی کنید دلیل اصلی تنبلی بچه ها را بیابید. برخی بچه ها در خانه تنبل هستند و در مدرسه پر تحرک و یا برعکس. هر کدام از این حالات، دلایل منحصر به خود را دارد. در کشف این دلایل می توانید از مشاور یا معلم فرزندتان کمک بگیرید.

2.گاهی فرزند شما به خاطر تماشای بیش از حد تلویزیون یا استفاده از اینترنت و موبایل تنبل شده است. برای استفاده از هر کدام، قوانین و زمان بندی دقیقی تعیین کنید.طبیعتاً فرزندتان در برابر اجرای این قانون مقاومت خواهد کرد؛ قاطعیت و جدیت شما در اجرای این زمان بندی باعث می شود فرزند شما بعد از مدتی به این زمان بندی عادت کند.

3.سعی کنید در رژیم غذایی بچه ها مواد غذایی را که باعث سستی و سنگینی آنها می شود،حذف کنید. غذاهای کم چرب با قند پایین برای انها بسیار مناسب است.

4.تحرک داشتن بچه ها متناسب با تیپ شخصیتیشان متفاوت است. برخی بچه ها ذاتاً پرتحرک هستند و برخی دیگر آرام . پس سطح توقع شما باید متناسب با طبیعت آنها باشد.

5. سعی کنید برای تشویق بچه ها به تحرک، فعالیت هایی را کشف کنید که برای آنها جذابیت دارد و سطح انرژی آنها را بالا می برد.

6.تنبلی بچه ها مخصوصاً در مدرسه، بیشتر به دلیل عقب افتادگی آنها در درس هایشان است.شما می توانید با ثبت نام فرزندتان در کلاس های تقویتی سطح درسی او را بهبود ببخشید. گاهی هم به دلیل جذاب نبودن مطالب درسی ،فرزندتان خسته و تنبل می شود.این بی انگیزه بودن را می توان با کمک معلم و کادر مدرسه از بین برد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *