روانشناسی, فرزند پروری, کودکان و نوجوانان

بی حوصلگی در کودکان و نوجوانان

مشکل بی حوصلگی در بین بچه ها بسیار متداول است.یکی از دلایل ،این است که بچه های امروزه اگرچه نسبت به گذشته امکانات و اسباب بازی و .. زیادی دارند،اما یاد نگرفته اند که اوقات خود را پر کنند و حتی حوصله انجام وظایف و کارهای خودشان را هم ندارند و همه چیز حتی بهترین وسایل هم خیلی زود برایشان تکراری و ملال آور می شود.

راه حل

1.انجام کارهای خانه؛در حالت عادی بچه ها زیاد به انجام کارهای خانه علاقمند نیستند،مگر آنکه به انجام کارهایی تشویق شوند که از انجام آن احساس کفایت و ارزشمندی کنند.مثلاً انجام خریدهای اینترنتی.این احساس آنها را ترغیب می کند بیشتر و داوطلبانه به انجام کارهای دیگر خانه تمایل نشان دهند.

2.انجام کارهای خارج از خانه؛این فعالیت ها نیز به کسب حس کفایت و ارزشمندی بچه ها کمک میکند.فرزندان خود را از سنین نوجوانی به بعد البته با رعایت احتیاط ترغیب کنید انجام کارهای خارج از خانه مثل خرید کردن و… تجربه کنند.این کار به آنها اعتماد به نفس می دهد و برای ورود به اجتماع انها را آماده می کند.

3.فعالیت های خلاقانه؛والدین بیشتر از هر فرد دیگر به روحیات و نیازهای فرزندان خود واقف هستند.آنها می توانند به کمک فرزندانشان فعالیت هایی جذاب و خلاقانه پیدا کنند و فرزندانشان را از بی حوصلگی برهانند.همین کار را بعد از مدتی خود بچه ها خود به تنهایی خواهند آموخت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *