اعتماد به نفس, روانشناسی

درمان اعتماد به نفس پایین

درمان اعتماد به نفس پایین

اگر می‌ خواهید به خود و دیگران کمک کنید، ابتدا باید با درمان اعتماد به نفس پایین آشنا شوید. این مشکل معمولا به دلیل تجربه‌ های تلخ و ناکامی ‌های مکرر در زندگی افراد ایجاد می ‌شود و باعث می ‌شود که اعتماد به نفس آن ‌ها نادیده گرفته شود و به توانایی ‌های خود شک کنند. اما شما می ‌توانید با راه‌حل ‌های مناسب این مشکل را برطرف کنید.

اگر شما هم یکی از این افراد هستید، خواندن این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود و می ‌توانید آن را به دیگران نیز پیشنهاد کنید. زیرا، افزایش اعتماد به نفس می ‌تواند در بهبود کیفیت زندگی شما و روابطتان با اطرافیان تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

علت اعتماد به نفس پایین در زنان

اعتماد به نفس پایین در زنان، می ‌تواند بیشتر از مردان رایج باشد و دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد. یکی از عوامل اصلی این مسئله، تبعیض جنسیتی است که در خانه و بیرون از خانه وجود دارد و تاثیر قابل توجهی در باور زنان به توانمندی هایشان دارد.

زنانی که به خودشان این دیدگاه را دارند، احساس می ‌کنند که شایستگی کافی در آن ها مورد توجه قرار نمی ‌گیرد و ارزش وقت گذاشتن برای خودشان را ندارند. به این ترتیب، کمبود اعتماد به نفس می ‌تواند منجر به ابتلا به بیماری ‌های روحی مانند افسردگی و حتی بیماری ‌های جسمی شود. برای حل این مشکل، لازم است باورهای منفی زنان را مورد بررسی قرار داد و ارزشمندی‌ های آن ها را تقویت کرد تا بتوانند به اعتماد به نفس بیشتری دست یابند.

اعتماد به نفس پایین در زنان

اعتماد به نفس پایین در زنان

بیشتر بخوانیم : اعتماد به نفس چیست

 

برخی از عوامل مهم کمبود اعتماد به نفس در زنان عبارتند از:

 • تربیت اشتباه در دوران کودکی توسط والدین.
 • تجربه گفتگوهای منفی و استفاده نکردن از جملات مثبت و انگیزشی در طول روز
 • نگرانی و فکر کردن درباره خاطرات تلخ گذشته و عدم رهایی از آن ها.
 • عدم داشتن هدف در زندگی و ناامیدی از زندگی و دید منفی به مسائل
 • مقایسه نادرست خود با دیگران.
 • مرور اشتباهات و شکست‌ های گذشته.
 • روابط احساسی اشتباه در گذشته.
 • تصورات نادرست در مورد بودن زن و عدم شناخت درباره تفاوت‌ های روانشناسی بین مردان و زنان.
 • عدم اعتماد به خدمات مشاوره و روانشناسی
 • حس قربانی بودن

توجه به این مسائل و درمان آن ها با استفاده از روانشناسی ، می ‌تواند به بهبود وضعیت اعتماد به نفس در زنان کمک کند.

اعتماد به نفس پایین و افسردگی

اعتماد به نفس پایین و افسردگی

اعتماد به نفس پایین و افسردگی

رابطه اعتماد به نفس پایین و افسردگی می ‌تواند بسیار مهم باشد. اعتماد به نفس پایین و عدم باور به توانایی ‌ها، شاید در وهله اول برای بسیاری آسیب پذیر به نظر نرسد. اما، عدم اعتماد به نفس و اعتماد به توانایی‌ ها، می ‌توانند زمینه‌ هایی را برای ایجاد و پرورش حس مخرب افسردگی در افراد فراهم کنند.

برای جلوگیری از وقوع چنین اتفاقی و تخریب رویاها و آینده، بهتر است در صورت حس کردن علائم اعتماد به نفس پایین، به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید. تست روانشناسی و شخصیت شناسی می ‌تواند کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید و راه ‌های افزایش اعتماد به نفس را بیابید. علاوه بر این، انجام فعالیت‌ هایی نظیر ورزش، روش‌ های تنفسی و مدیتیشن، مطالعه کتاب ‌های روانشناسی و مشارکت در کارگاه‌ های مهارت ‌های ارتباطی، همگی راه‌ های مؤثری برای درمان اعتماد به نفس پایین و کمک به پیشگیری از افسردگی، هستند.

بیشتر بخوانیم : تست شخصیت شناسی نوجوان

 

اعتماد به نفس پایین و کمرویی

اعتماد به نفس پایین و کمرویی

کمرویی و عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس، ویژگی است که معمولا برای افراد کمرو بوجود می ‌آید. این افراد معمولا قبل از اقدام به هر کاری، شک و تردید دارند؛ اغلب به این فکر می‌ کنند که آیا قادر به انجام آن کار هستند و یا آیا دیگران مسخره و استهزاءشان می‌ کنند. این سوال بطور مداوم در ذهن آن ها پیش می ‌آید و در طول مدت زمان باعث اختلالاتی در رفتار و شخصیت آن ها می‌ شود.

علت بوجود آمدن خجالتی بودن بسیاری از افراد می‌ تواند شامل داشتن احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس و عزت نفس پایین، ترس و ناتوانی در سازگاری با محیط، و همچنین تحقیر و تنبیه در دوران کودکی باشد.

اما قبل از همه، باید خودتان را قبول کنید که خجالتی نیستید. در برابر دیگران، تظاهر به اعتماد به نفس و اجتماعی بودن کنید و باور کنید که ارزشمند هستید. از گروه ‌های کوچک دوستانه شروع کنید، با آن ها در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید و به تدریج دایره دوستانتان را افزایش دهید. به توانمندی ‌های خود بیندیشید و به طور فعال بر روی مهارت ‌های ارتباطی خود کار کنید.

لازم به ذکر است در صورتی که افراد، به فکر افزایش اعتماد به نفس و درمان کمرویی نباشند، ممکن است دچار افسردگی شده و در برقراری ارتباط با دیگران و محیط جدید، همواره اضطراب و نگرانی داشته باشند. بنابراین، افزایش اعتماد به نفس بسیار مهم است و با اراده فرد و کمک متخصصان روانشناسی، می ‌توانید با استفاده از روش ‌های مشاوره، روان درمانی، شخصیت شناسی و هیپنوتیزم درمانی آن را مدیریت کنید.

تماس با مشاورین ذهن زیبا

تماس با مشاورین ذهن زیبا

بیشتر بخوانیم : فرزندپروری موفق

علائم اعتماد به نفس پایین

اعتماد به نفس پایین یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است در زندگی شخصی و حرفه ‌ای فرد تاثیر بگذارد. علائم اعتماد به نفس پایین معمولا به صورت ناخودآگاه در ذهن فرد شکل می ‌گیرند و ممکن است برای فرد دشوار باشد تا آن ‌ها را شناسایی کند. اعتماد به نفس پایین منجر به عدم توانایی در مسئولیت پذیری و قبول شکست می ‌شود.

ترس از تغییر و آینده، لذت نبردن از پیروزی ‌های فردی، نیاز به تایید دیگران، منفی بافی، توجیه آوردن برای اشتباهات، کمال گرایی، مقایسه خود با دیگران، واکنش نامناسب در مقابل تحسین دیگران، ترس از ابراز عقاید یا تغییر سریع آن، احساس شک به خود، رفتار منفعلانه یا مطیع، عدم اعتماد به دیگران، احساس حقارت نسبت به دیگران، حساسیت بیش از حد به انتقاد و غیره علائمی برای کمبود اعتماد به نفس هستند. در صورتی که شخص با علائم اعتماد به نفس پایین روبروست، نباید با این مسئله تنها بماند.

روش های درمان اعتماد به نفس پایین

روش های درمان اعتماد به نفس پایین

روش هایی برای درمان اعتماد به نفس پایین

افزایش اعتماد به نفس می ‌تواند به شما کمک کند تا احساس خود را بهبود ببخشید و از زندگی بهتری لذت ببرید. در اینجا چند راه برای درمان اعتماد به نفس پایین آورده شده است:

 • تغییر در نگرش خود: اولین قدم برای درمان اعتماد به نفس پایین تغییر در نگرش خود است. باید به خودتان احترام بگذارید. به جای دنبال کردن تایید دیگران برای احساس ارزشمندی خود، به خودتان اعتماد کنید و به خواسته ‌ها و نیازهای خود عمل کنید.
 • تعهد معقول: تعهد بیش از حد به انجام کارها می ‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. بنابراین، باید خود را متعهد به انجام کارهای بیش از اندازه نکنید و به خودتان زمان کافی برای استراحت و تفریح بدهید. این روش کمک می‌کند که در سطح مناسبی از تعهد به کارها باقی بمانید و از تحمل شکست‌ ها جلوگیری کنید.
 • تجربه موفقیت ‌ها: برای افزایش اعتماد به نفس، تجربه ‌های موفقیتی که در زندگی خود داشتید را به خاطر بیاورید. با به یادآوری این تجربه ‌ها، به خودتان یادآوری کنید که قادر به دست ‌یافتن به اهداف خود هستید.
 • حفظ آرامش: حفظ آرامش و کنترل احساسات در شرایط مختلف می ‌تواند در درمان اعتماد به نفس پایین کمک کند. برای این منظور، باید آگاه شوید که چه چیزهایی باعث برانگیختگی احساسات می‌ شوند و سپس با تمرکز بر این موارد، می‌ توانید از موقعیت ‌های تنش‌زا دوری کنید و در آرامش تصمیم ‌گیری کنید.
 • آموزش مهارت‌ های نه گفتن: باید یاد بگیرید که به درستی نه بگویید و از قدرت رد کردن درخواست ‌های ناشایست استفاده کنید. این مهارت کمک می‌ کند تا مرزهای حریم خود را تعیین کنید و از پذیرش وظایف غیرضروری که اعتماد به نفس را متضرر می‌ کند، خودداری کنید.
درمان کمبود اعتماد به نفس

درمان کمبود اعتماد به نفس

 • تغییر باورهای منفی: باورهای منفی می‌توانند اعتماد به نفس را کاهش دهند. بررسی و شناسایی باورهای منفی خود و تغییر آن‌ ها به باورهای مثبت، می‌ تواند کمک کند تا اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.
 • خودمحوری مثبت: تمرکز بر نقاط قوت و مهارت‌ های خود، به شما کمک می ‌کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. در موقعیت ‌هایی که احساس می ‌کنید اعتمادبه نفس کمی دارید، به خاطر بیاورید که در زمینه ‌ای خاص توانایی بالایی دارید و قادر به موفقیت هستید.
 • ایجاد احساس ارزشمندی در خود: باید به یاد داشته باشید که مهارت‌هایی که به خوبی آن ‌ها را بلد نیستید، شما را از ارزشمندی هرچند کوچک خارج نمی ‌کند. شما به هر حال یک فرد ارزشمند هستید و همین احساس مهم ‌ترین جنبه از اعتماد به نفس است. باید به خودتان یادآوری کنید که دیگران نیز زمانی به شما احترام می‌ گذارند و شما را فرد ارزشمندی می ‌دانند که خودتان به این باور رسیده باشید.
 • اظهار نظر در جمع: یکی از راهکارها این است که خود را وادار کنید در جمع ‌های مختلف و درباره موضوعاتی که اطلاعات کافی دارید، اظهار نظر کنید. این عمل باعث می ‌شود که اعتماد به نفس به شکل قابل توجه ‌ای افزایش پیدا کند.
 • مشاوره: مراجعه به یک مشاور روانشناسی می ‌تواند بسیار مفید باشد. مشاوره به شما کمک می ‌کند تا عوامل و عاداتی که باعث کاهش اعتماد به نفس می ‌شوند را شناسایی کنید و راه‌ حل ‌های موثر برای افزایش اعتماد به نفس بیابید.
 • تست روانشناسی: انجام تست ‌های روانشناسی می ‌تواند به شناخت بهتری از خود و نقاط قوت و ضعفتان کمک کند. این تست ‌ها می‌ توانند برای شناسایی الگوهای رفتاری و اعتقادات منفی که ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس شود، مفید باشند.

در نهایت، باید به یاد داشته باشید که درمان کمبود اعتماد به نفس زمانبر است و نیازمند صبر و پشتکار است. مهم‌ ترین قدم این است که به خودتان احترام بگذارید و از تلاش مداوم برای بهبود و تقویت اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

مشاوره با ذهن زیبا

مشاوره با ذهن زیبا

مطالب مرتبط

0

امتیاز کاربران: 4.85 ( 2 رای)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *